Inne wystawy

2
  • miniatura
    Filename: mini.jpg
    Size: 42.49 KB
  • 1.jpg
    Filename: 1.jpg
    Size: 162.42 KB
  • 2.jpg
    Filename: 2.jpg
    Size: 61.84 KB
  • 3.jpg
    Filename: 3.jpg
    Size: 60.53 KB
  • 4.jpg
    Filename: 4.jpg
    Size: 58.59 KB

W Galerii Patio2 w Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi 9 maja 2024 r. o godzinie 17.00 otworzy się wystawa dra hab. Marka Herbika, prof. uczelni „Pomiędzy typologią a wyobraźnią”.

Niedziela nad brzegiem Sekwany, czyli „Typologia” albo „Fala”?

Na wystawie „Pomiędzy typologią a wyobraźnią” artysta, z wykształcenia grafik, bawi się fotografiami, ale czyni to w poważny sposób. Zaprasza widza do odczytywania struktury prac. A każdy może zobaczyć/zrozumieć to, co chce lub pragnie dostrzec, a co wynika z określonego kontekstu kulturowego.

Możemy więc zobaczyć różne nawiązania, w tym pastiszowanie dawnych mistrzów (Henri Catrier-Bresson, małżeństwo Becherów, Hans Richter) i odwołania do twórców współczesnych (m.in. Piotra Zbierskiego). Nie są to oczywiście plagiaty, ale nowe obrazy, które wyzwalają się z tradycji i podążają ku nieznanemu. 

Wszystkie prace wykonane są w formie montażu, pod wieloma z nich kryje się żart połączony z zacieraniem wszelkich śladów przypominających o dawnej fotografii analogowej, z jej tzw. estetyką błędu. Oczywiście wspomniane ślady twórców widoczne są najbardziej w serii „Typologie”, która dowodzi, że trud Bernda i Hilli Becherów nie poszedł na marne. Obecnie może służyć do nowego rodzaju fotomontażu z konstrukcjami oraz inspiruje i ujawnia surrealistycznego typu świadomość Marka Herbika, pozornie dokumentalnego i zracjonalizowanego twórcy.

Cechą montaży Marka Herbika jest wprowadzanie widza w stan zakłopotania. Kwestionuje on tradycję i współczesny dokument fotograficzny, pokazując, że domeną najnowszej twórczości jest nowy rodzaj grafiki, odwołujący się co prawda do tradycji fotograficznej, ale osiągający inne ciekawe jakości estetyczne i formalne, ponieważ zawsze na tym opierała się wartość sztuki, a nawet antysztuki, od czasów Marcela Duchampa.

Marek Herbik zerwał także ze swoją wcześniejszą twórczością z zakresu grafiki artystycznej o tradycji abstrakcji geometrycznej. Pewnie wkroczył w nowy obszar, wyznaczony tradycją dadaizmu i surrealizmu oraz takich artystów, jak Man Ray i inni, którzy uważali, że celem może być zabawa, jeśli realizowana jest w poważny sposób.

Kurator wystawy: Krzysztof Jurecki

Marek Herbik. Pomiędzy typologią a wyobraźnią
Galeria Patio2
ul. Sterlinga 26

Wernisaż wystawy: 9.05.2024 r., godz. 17.00
Czas trwania wystawy: 9.05-2.06.2024 r.

do góry